Uzaktan Çalışmayı Verimli Hale Getirebilecek Tüyolar

Korona virüsü sebebiyle birçok kurum ve çalışan uzaktan çalışma sistemini benimsemeye çalışıyor. Bu süreçte, okuduğumuz haberler ile moralimizi bozmadan verimli bir şekilde çalışmak hepimiz için alışılması gereken bir süreç. Peki, biz bu durumu fırsata çevirmek için nasıl verimli geçirebilir ve kendimizi geliştirebiliriz? Basit hamlelerle bu süreci verimli hale getirmeye yardımcı maddelerimize beraber bakalım.

1- Önemseyin


Evden çalışmak veya durumların karmaşıklığı, daha az çalışmamızın da yeterli olacağı anlamına gelmemektedir. Verimli bir şekilde çalışabilmek için, öncelikle bunun bir tatil olmadığını, bunun hala işimiz olduğunu kavramalıyız. Değişen çalışma koşullarına uyum sağlayabilmek için, öncelikle dikkatimizi dağıtmayacak ve rahat bir şekilde çalışmamızı sağlayacak bir çalışma ortamı yaratmalıyız. Güzel haber! Hayalinizdeki çalışma ortamını şimdi yaratabilirsiniz.


2- Takım Arkadaşlarınızı Unutmayın


Günümüzde aynı ortamda çalışıyormuş gibi, birbirimizle iletişimde olacağımız birçok araç mevcut. Bu araçlardan faydalanın ve ekibin dışında kalmayın. Çevrimdışı olduğunuz her an çalışma arkadaşlarınızın size ihtiyacı olabilir, bu yüzden belirlediğiniz çalışma saatlerine uyum gösterin. Bu süreci yüksek bir moral düzeyi ile tamamlamak için, çalışma arkadaşlarınızın da motivasyonlarını önemseyin.

Hangi iş üzerinde çalıştığınızı, ne durumda olduğunuzu paylaşmanız bile onların motive olmasına katkı sağlayacaktır.


3- Asenkron iletişim araçlarınız varsa, bunların güncel tutun.


Kurum olarak iş oluşturmak için kullandığınız iletişim araçlarınızı güncel tutmanız, planlama yapmanızı ve zamanınızı yönetmenizi kolaylaştıracağı gibi oraya bakan çalışma arkadaşlarınıza da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda işvereninizin sizi takip etmesi kolaylaşacak ve daha rahat bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, çalışan içinde işveren içinde yeni bir süreçten geçiyoruz. Bu süreci kolaylaştırmak bizim elimizde.


4- Verimliliğinizi Ölçün


Eğer, herşeye rağmen zamanınızı yönetmekte zorlanıyorsanız veya çalışmanız sık sık bölünüyor ve kaybettiğiniz zamanı takip etmekte zorlanıyorsanız time trackking uygulamalarını kullanabilirsiniz. Buradan çeşitli uygulamalara ulaşabilir ve size uygun olanı edinebilirsiniz.


5- İş ortamına geçişinizi kolaylaştırın


Evden çıkmamaya özen gösterdiğimiz bugünlerde, sosyal hayatın ve iş hayatının birbirine girmesi muhtemel. İş yerine gittiğiniz günlerde belli bir rutininiz vardı ve şu an o rutini kaybettiniz. Fakat kendinize kazandırmak istediğiniz birkaç küçük alışkanlığı işe başlama saatinden önce yaparak, bunu rutininize dönüştürebilirsiniz. Örneğin sabah küçük bir egzersiz yaparak işinizin başına geçmeniz bir süre sonra size egzersizden sonra işinizin başına geçmeniz gerektiği hissini yaratacaktır.


6- Plan Yapın


Gün sonunda bugün neler yaptığınızı, neleri daha iyi yapabileceğinizi tartın ve ertesi gün neleri bitireceğinizin planını yapın. Yoksa ertesi gün, başlamak sizin için zor olabilir.

Zorlu bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde, bunun geçici bir süreç olduğunu unutmadan sevdiklerinize ve kişisel gelişiminize ayıracağınız daha çok zamanınız var.


En verimli şekilde uzaktan çalışmanın keyfini çıkarmanız dileğiyle.

Simovate Ekibi90 views0 comments

Recent Posts

See All